Actyon Sports Alt Darbe Koruma

merhaba kendi aracımda bir kez radyatörü delmiş birisi olarak artık net şekilde görmediğim hiçbir araziye giremiyorum

çözüm olarak öncelikle zayıf ve ilk darbeye maruz kalacak olan radyatör altı olmak üzere kritik parçaları korumak istiyorum ama burada amacım komple altını sac ile kapatmak değil , şase üzerinde belli yerlere profil atarak aracın altı için bir koruma çizgisi oluşturmak

demek istediğim aracın genelde bir çizgi üzerinde ilerlediğini düşünürsek öncelikle önü çarpacaktır ön bir şekilde kurtardı dersek diferansiyeli koruyan altında bir profil olsa bence yeter

bunun dışında altını tamamen kapatan veya herhangi bir başka koruma uygulayan var mı?

Ekli dosyayı görüntüle 1682

F

falken34

Yakında yapılacak. Ediz abi ve Orçun abinin arabada demo yapıcaz :D
bir lifte kaldırma operasyonu da onun için lazım
Ölçü aldıktan sonra gerisi çorap sokugu gibi gelir :D

O

orçun81

Ben öne yaptırdım. Tam anlamıyla Hayat kurtarıyor. Bende depo sıkıntı. Ezik büzük oldu. Arkadaşın yaptığı işlem onun için dikkatimi çekti.

cavdare

Moderator
bu konu daha önce gezenbilirde açılmıştı..benim önceki aracıma yaptırdığım korumaya ilişlin fotolar(ve diğer arkadaşların uygulamaları)orda var
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=46193.10

Yeni aracımın ise sadece ön taraf için yaptığım basit bir uygulama var(kendim yaptım)...sabah fotoğrafını çekebilirsem yarın fotoğrafını koyarım..

Şase üzerine açacaginiz her delik çürümeye maruz kalacaktır kısa vadede problem çıkarmasada ileri yillarda mutlaka o ufacık delikten pas yuruyecektir başka bir çözüm bulmanızı tavsiye ederim .
önceki araçtakinde resimlerdede görüldüğü gibi delikler açılmıştı..ama şimdikinde var olan delikleri kullandım...

Aracın altına eğilip baktığımda en zayıf nokta olarak orayı gördüm ve bir şekilde darbeden korumak için şöyle bir uygulama yaptım;

Önce gijon veya sonsuz dişli vidalardan aldım , M8 - M10 gibi olması lazım bunlardan 3 tanesini yan yana dizdim straforun üzerine , sonra poliüretan köpük sıktım ve staforu kaldırıp depoya yapıştırdım.

Amacım gelen darbe enerjisini yumuşa malzemeler ile olabildiğinde emmek ( çoğu tampon içerisinde de benzer malzemeler var ) çelik gijonlar ile de darbeyi dağıtmak istedim, depoyu çok vurdum sürttüm zaten strafor harap durumda ama şimdiye kadar işimi gördü.

Sivri birşeyden korumaz o ayrı

cavdare

Moderator
Özellikle radyatör ve Karter koruma için basit bir uygulama(radyatör deki ezik koruma öncesi )

Düşündüğüme çok benzer bir uygulama olmuş komple kapatmak yerine aynen bu şekilde koruma daha mantıklı ve bunu aracın arka taraflarına doğru da birkaç yere bu lamalardan atılırsa tam koruma sağlayacaktır

Benim için güzel bir örnek uygulama teşekkürler

cavdare

Moderator
rica ederim...arkayada yapacağım ama önce basamak yapmayı planlıyorum ..basamakların montajı için alt şaseye yandan (alta doğruda delikleri olan) metal ayaklar kaynatmayı düşünüyorum..sonrasonda alt korumalarıda bu deliklerle araca monte edeceğim..özellikle şanzıman ve depo korunmalı. şanzımana gelen kabloların dallara takılıp kopma ihtimali var, bu da 4 çekerin arıza vermesine neden oluyor..

cavdare

Moderator
Tamamen kapatmak için aleminyum malzeme kullanmak lazım yoksa çok ağır olur. Özellikle ağır offroad yapacak lar için:
Ekli dosyayı görüntüle 1705
buna benzer bir uygulama lazım.. Kenan kardeşim kadar ustaligim yok. Temel amaca yönelik basit uygulamalar yapmaya çalışıyorum. Oncelik sırasına göre; radyatör, Karter, depo, ve şanzımani korumaya almaya çalışıyorum.

F

falken34

Tamamen kapatmak için aleminyum malzeme kullanmak lazım yoksa çok ağır olur. Özellikle ağır offroad yapacak lar için:

buna benzer bir uygulama lazım.. Kenan kardeşim kadar ustaligim yok. Temel amaca yönelik basit uygulamalar yapmaya çalışıyorum. Oncelik sırasına göre; radyatör, Karter, depo, ve şanzımani korumaya almaya çalışıyorum.
abi sen gayet güzel iş çıkarmışsın...:D
walla çok beğendim..
under protection alt korumanın aluminyum olmasına gerek yok abicim..
alüminyum darbeye dayanıksız..kolay yamuluyor ve pahalı..
ayrıca üzerine kaynak işlemi yapmak zor...
3mm sac gayet iyi oluyor..ağırlık 20-25kg civarı oluyor ama karterden deponun altına kadar koruma yapıyor..
hele ki sacı bükme ve kaynak işi oldugunda sacın mukavemeti daha da artıyor..
ben toyota pradoda alt koruma under protection yapmıştım..gayet güzel olmuştu..
hatta çizimleri de duruyor..

cavdare

Moderator
Merak ettim. Toyota dan sonra ssangyong nasıl. Diğer markalar ı gözümüzde fazlami büyütüyor uz. Yoksa gerçekten Toyota bizim araçlar dan çokmu farklı.

F

falken34

aslında 4x4 arazi kullanımı için imal edilen araçlar arasında donanım harici pek bir fark yok..temelde hepsi aynı araçlar..
ama toyota bu konuda diğer markalardan bir tık önde..çünkü en sorunsuz araçları üretiyor..
zaten toyotayı toyota yapan,sorunsuz ünvanını veren bu araçlar..
bizlerde gözümüzde fazla büyütüyoruz biraz..neticede kullanıma göre hepsi kırılabilir bozulabilir..sonuçta kul yapısı ...
marka imajı olan araçlar ihtiyacımızı görmese bile hep aklımıza girmiştir..
çünkü bu algı meselesi..algımız marka ve reklam yüzünden ihtiyacımız olanı baskılıyor..
mesela bir corvette kullanmayı kim istemez..herkez ister..corvette ile actyon sports aynı para olsa kimse actyon almaz..:D
fakat yarın o adam evine kömür götürmek istese yada ailesiyle bir piknige gitmek istese corvette ile gidemez..

kabul edelim ki toyotadan sonra ssangyonga alışması biraz zor...:D
önce ssangyonga sonra toyotaya binsem bişi olmazdı..ama bazen arazide zor durumda kaldığımda toyotayı aramıyorum değil...
rextonda fiyatından fazla iş çıkarıyor bu da bir gerçek...defelarca "iyiki almışım" dediğim oldu :)

bu iş biraz da fiyat/performans olayı..bütçe el veriyorsa toyotaya gayet güzel binilir..
2012 toyota 320,000tl..bu arabayla o kadar para verip araziye ne kadar girersin?girersen kıyabilir misin? :D
yıllık masrafı 11,000tl..mazot hariç nerden baksan 12,000tl mazot parası...gelde bin şimdi...:D
eski modelini alsan ,motor şanzıman yürür aksam konusunda aklında hep soru işareti oluyor...
"acaba arıza yapar mı? yolda kalır mıyım?""parçası pahalı mı? servis beni öper mi?"

birde ssangyong açısından bakalım..
araç sıfır 120,000tl..parçası ucuz,servisi ucuz..
yıllık masrafı 5000tl..mazot ta 9000tl.. nispetten daha ucuz..
vurup kırsamda içim acımaz.. parçası ucuz tamiri nispetten daha basit..

oturup düşünüyorum.
aradaki 200.000tl farka değecek kadar bir lüks sunuyor mu?- hayır-
aradaki 8000tl farka değecek kadar araziye giriyor muyum? -hayır-
yılda 8000tl farka değecek kadar avantajı var mı?- hayır-
halkımızdaki marka takıntısı(çin malı denmesi vs) benim için birşey değiştirir mi? - hayır-

rextonda da ciddi eksiklikler var..bunlar da eklense gerçekten daha satılabilir bir araç olur..
-yol bilgisayarı
-pusula,altimetre,barometre
-gps multimedyalı geri görüş kameralı bir konsol
-elektrikli ısıtmalı koltuk (2014 modellerde standart olarak gelmiş)
- 6-8 airbag
-ncap çarpışma testi
- opisyonel arka difflock

cavdare

Moderator
aslında benim kullanımım için diz mesafesi dışında aracımın eksiği yok..yol bilgisayarı umrumda değil, bir depo yaklaşık 850 km...bunu ekranda yazsada yazmasada bir şey değişmiyor.. sonuçta yol bilgisayarı yaklıtı değiştirmiyor...konfor iyi, arazi kabiliyeti 3cm yükseltme ile gitmek istediğim her yere götürüyor...iki eksisi var 1 ikinci el(araç dayansa oda umrumda değil, hala 70 li model landroverları toplayıp biniyorlar...)ama dayanma konusu(2. sorun) biraz sorunlu? açıkçası 100 000km önce si her türlü sorun(arazidaki kırılmalar hariç) bende biraz güven kaybına neden oluyor.. (otomatik gergi , VGT, porya(şu ana kadarki sorunlar) araç 77000 de...piyasada kimin kalacağınıda bence daha çok 2. seçenek belirleyecek..nivanın arazi kabiliyeti çok iyi ama nivaya yapacağınız iyileştirme onun dökülmesini engeleyemiyor...bu biraz aski evi onarmaya benziyor..temel sağlamsa her türlü iyileştirmeye değer ve iyileştirmelerle evinizi sürekli ihtiyaçlarınıza uygun şekilde onarabilirsiniz...ama temel sağlam değilse yaptığınız bütün yatırımlar bir anda yok olur...merak ediyorum aracımı 10 yıl daha kullanabilmek için ne kadar bakım onarım yapmam gerekecek, her sene birşeyle bozulursa işin tadı kaçar, hyundai accent ile 95000 km yol yaptım(40 de alıp 135000de sattım) bir defa amotisor değiştim onun dışında yağ-su -kayış,,sattığım zamanda hiçbir yerinden ses gelmiyordu, gidebildiği her yerede soktum...actyon sportu 40000 de aldım yaptığım yol 37000 km şimdiye kadar üç arıza çıkardı,,,o nedenle geleceğe yönelik biraz endişelerim var...aracımı çok seviyorum ama hep aklımda ? var...

F

falken34

ertuğrul hocam araba beyaz eşya ve elektronik işi biraz şans işi...:D

alıp 200.000km sorunsuz giden adam da var,1000kmde sorun çıkaran da var...

cavdare

Moderator
neyse umalımda sorun akışı aynı şekilde devam etmesin...daha öncede belirttiğim gibi aracımı seviyorum, sadece biraz endişe var..inşallah bundan sonrası için sorunsuz bir şekilde binerim..