Actyon sports 90km hız sınırı

evgo

Moderator
Merhaba arkadaşlar actyon sport lar kamyonet olarak geçtiği için malum 90 aşınca ceza yiyoruz
Merak ettiğim şey tem de hep 130 km sol şeritten giderdim geçen gece 1 de 119km hızla gitmekten iki tane ceza yemişim biri 391 tl diğeri 189 tl artık 100 aşmamaya ve sol şeride girmemeye çalışıyorum çok uyuz sıkıcı ve bunaltıcı bir durum
son 1 haftadır temde beyaz actyon sports lar görüyorum maşallah basıp gidiyorlar benim gibi ceza yiyen oldumu

bir de bu araçların arkasını kapatıyoruz orta bölümdeki camı kaldırsak panelvan cinsine çevirtemezmiyiz?
4x4 arazi taşıtı vergisi ödüyoruz trafiğe gelince koca kamyonetlerle bir tutuluyoruz araç rahat 180 190 la hareket ede biliyor ama 90 la sınırlandırıyoruz

nedimkolat

Moderator
Araçlarımız çift kabinli, ikinci sıra koltuğa sahip olduğu için panelvan sınıfında değerlendiriliyor diye biliyorum. Ücretli yollarda otobüs, kamyonet ve kamyonlar için hız sınırı 110 km. Her haftasonu Tekirdağ- İstanbul arası gidip geliyorum, yerleşim yerlerine 50 km hız sınırlaması tabelası kondu ve zaman zaman hız kontrolü yapılmaya başlandı.

pikaplarda arka bagaj bölmesi sonradan eklendiği için yani arka bölme ile yolcu kabini birbirinden bağımsız olduğu için panelvan kabul edilmez diye biliyorum..

Kesinlikle panelvan kabul edilmiyor pikaplar. Aşağıdaki linkten yasal sınırları ve pikaplara yapılan adaletsizliği görebilirsiniz:
http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx
hız sınırı da otoyolda kamyonetlerin 95 ve %10 fazlası 104 un ustunde ceza gelir ki %30 fazlası 117 nin ustu de siniri asiri acmaktan daha yuklu bir ceza.

Daha önceleri panelvanlar da kamyonet sınıfında idi ama bazı itirazlar sayesinde onların hız limitleri yükseltildi. Biz de sesimizi duyurabilirsek belki bizim limiti de panelvan seviyesine çekerler.

30 yaşında külüstür bir tofaş ya da reno ise 120 (132) gidebiliyor ama bizim pikaplarımızdan çok daha güvensiz :(

Bu arada TEM de rahatca 130-140 yapilabildigi icin gelen cezalarin nerede oldugunu paylaşırsak en azından başkaları aynı yerde ceza yemez.

O

orgasmatron

Bu sorundan kurtulmak mı istiyorsunuz ? Cevabi çok basit kamyonet almayacaksiniz ben kendiminkini anneme verdim tüm problemlerim çözüldü

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SsTeam

Yönetici
2 gün ara ile 391x2 tl yemek çok acı olmuş jeep diye teaktore binmemizi istiyorlar 82 km hizda cezami yenir yaa bu devletin düzgün bir kanunu yok hepsi yamuk yumuk biride çıkıp duzeltmiyor vergi ye gelince köküne kadar aliyorlar

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nedimkolat

Moderator
Actyon Sports ve Korando Sports araçlarımız kamyonet sınıfı oldukları için yerleşim yerlerindeki hız sınırı uygulamalarına takılmaktayız. Halim Bey (Codex) mesajında hız sınırlarını belirten linki vermişti. Türkiye genelinde yerleşim yerlerinde EDS ile kontroller yapılmaya başlandı.

34 HM 1267

az çok bildiklerimden bahsedeyim malum servis şoförü olduğum için radarlar yeterince ilgi alanımda :). öncelikle radar cihazları hız denetlemesi yaparken araçları sınıfa göre ayırt edemiyor. bir de dikkat ederseniz genel de özel hız sınırı bölgesi alanlarda radarlar konulur. yani otomobil kamyonet farketmeksizin mesken mahali bölgeler de hız sınırı 70 dir. 77ye kadar esneklik vardır 78 ile ceza yenir. buna ek olarak üst geçit yoksa eğer bu bölgeler de hız sınırı 50ye düşer. özel hız sınırı bölgesi olmayan örn. otoyollarda görevli memur radar cihazını 132ye ayarlar. 133 ve üzeri hızla geçen aracı fotoğrafını otomatik olarak çeker.
82km hızla 2.kademe ceza yiyen arkadaşın bulunduğu yol muhtemelen her araç için geçerli 50km hız sınırı olan tedbirsiz mesken mahali bölgesi yani özel hız sınırı bölgesi.

Alper

Moderator
Kamyonetler iyi hoş da zaten bu sınırları bilerek alın mıyor mu araçlar?

Bu üst limit aracınızın ağırlığından dolayı (yüklenmiş varsayılıarak) karşı tarafa ya da durağan cisimlere çarpma ile kendi aracınıza hatta şahsınıza verebileceğiniz hasarla orantılı.
Ağırlığı arttıkça araçların hız limitleri düşer.
Aynı fren sistemi ile hızlı giden hafif arabayı durdurmak kolay, ağır arabayı durdurmak ise bildiğiniz gibi daha zordur.

arslanturk_81

Moderator
Benim arkadaş kartal bağlantı yolunda 80 km hızla ceza yedi hız sınırı 70 di .daha sonra 80 yaptılar hizsinirini 88 ile ceza yedi yine şimdi 90 çıktı hız sınırı bekliyoruz yeni bisey varmı diye adamlar daha ne yapsın ;)

Arkadaşlar siz bu cezaları nerede yiyorsunuz. İstanbul trafiğinde ben 60 Km yi geçemiyorum. Turbo örümcek tuttu.
Geçmiş olsun ne diyelim.Daha dikkatli olmalıyız.

nedimkolat

Moderator
Sen şöyle bir dokundurt gaza turbo biraz üfürsün, benimki 2500 d/d çizgisini gördüğünde hız ibresinin ilerleyişini görsen, aracı sağır bırakmamak lazım. Gerektiğinde tepkimeler seri bir şekilde cevap vermeli.

YvzNazli

Moderator
Bizim ilk dizel araç. Ben genelde 1500-2000 devir aralığında kullanıyordum max 2500 devir sonra kurum falan yapar dediler. İmkan bulup bindiğim zamanlar 3000-3500 devirleri görüyorum. Egzoz sistemi iyice temizlensin diye okul dönüşü 150-180 civarı yapıştırıyorum bazen. :) Ama anladığım kadarıyla dizel bayağı sıkıntı turbo yüksek devir sevmiyor, dizel düşük devir kurum yapıyor :chargrined: Benzinin canını yiyim ya. Benzin 2tl olsada 3.2 benzinli makinalara binsek.

piyale paşada bende ceza yedim 320 tl hız sınırı 50 km söyle ki cewre yolundan kasınpaşa cıkışından girdiginizde ilerde sote bi yerde kamera war ordan cekiyor ve her resmi cekilen aracın cezası gelmiyor başındaki memura baglı birazda

hız işine gelince her gün sabah havalimanı yolunda 100 un altına düşmeden iş yerine gidiyorum bazen 150 gördügüm de oluyor :)

hız sınırlarını belirleyen tabelalarda otomobil 90 kamyon 70 yazıyor wesayre actyon sportlarda eger arka kabin kapalı ise 90 gidebilrsiniz eds lerden ceza gelmiyor gelicek olsa garanti bana geliridi kemerburgaz yolu we yeşilkoy bakırköy sahil yolundaki kameralardan yeterki arka kasa kapalı olsun

Alper

Moderator
50.000 km düşük devir kullanırsan kurum yapar :D Sen normal kullan Yavuz kardeşim. Bak radar koydururum oraya da :D

YvzNazli

Moderator
Yok Alper abi :) iki kere okula gittim dönerken birin de 150 civarına geldi bu sürate çeyrek gazla çıkıyor hergele :) Diğerinde de arkadaşları doldurdum arabaya hazır yük varken araba da yere sağlam basıyorken bi son sürat denemesi yapayım dedim 180-190 giderken dalkavuk bi hyundai ix35 kesti hızımızı sol şeritte 90 la gidiyor. malum bizim millette ayna alışkanlığı da pek yok selektör de işe yaramadı, kalabalığında verdiği cesaretle çektir sağa zopala dedi şeytan ama sonra trafik magandası diye haberlere çıkardık.
Kurum için kullanım alışkanlıklarımı değiştiriyorum eskiden 90 la giderken 5. vitesdi şimdi 100 e kadar 4 le devam.
Zaten kolay kolay da binemeyiz daha babacığımın kıymetli Kyron'una :) Ben binince duman atıyormuş :chargrined:

Alper

Moderator
Yok Alper abi :) iki kere okula gittim dönerken birin de 150 civarına geldi bu sürate çeyrek gazla çıkıyor hergele :) Diğerinde de arkadaşları doldurdum arabaya hazır yük varken araba da yere sağlam basıyorken bi son sürat denemesi yapayım dedim 180-190 giderken dalkavuk bi hyundai ix35 kesti hızımızı sol şeritte 90 la gidiyor. malum bizim millette ayna alışkanlığı da pek yok selektör de işe yaramadı, kalabalığında verdiği cesaretle çektir sağa zopala dedi şeytan ama sonra trafik magandası diye haberlere çıkardık.
Kurum için kullanım alışkanlıklarımı değiştiriyorum eskiden 90 la giderken 5. vitesdi şimdi 100 e kadar 4 le devam.
Zaten kolay kolay da binemeyiz daha babacığımın kıymetli Kyron'una :) Ben binince duman atıyormuş :chargrined:
Duman atmıyor baba duman attırıyorum peşimdekilere senin aletle desen hoşuna gider peder beyin