actyon sport hava akış sensör sorunu ve çözümü

evgo

Moderator
Merhaba arkadaşlar 1 aydır araç çekişten düştü motor boğuldu yakıt tüketimi aşırı artttı servise götürdüm sağolsunlar ilgilendiler testleri yaptılar sorunun hava akış metrede doğru ölçmediğinden motora yanma bloklarına oksijen göndermiyor araçta aşırı yakıttan boğuluyor
araç üzerindeki sensör bosch marka fiyatıda 2250tl olunca sensörü değişmeden kullanmaya devam ettim bi noktadan sonra bayır çıkmamaya başladı araç sensör temizliğini vs yapsamda düzelme olmadı

parça kodu ile aliexpress den oem parça aldım 3 haftaya geldi bugün test sürüşü yaptım sonuç olumlu canavar gibi

172tl mal oldu :)

https://tr.aliexpress.com/item/0280218199-A6650943148-K-tle-Hava-Ak-Metre-MAF-Sens-r-I-in-SSANGYONG-ACTYON-KYRON-REXTON/32879901730.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.5d8a4c4dbUlcy0

peki bu sensör neden bozulur
aşağıdaki resimde zener diyot benzeri eleman ısı üretiyor sensörden silindirinden geçen hava elemanı soğutup havanın debisini hesaplıyor dijital değer olarakta araç beynine iletiyor
size tavsiyem bozulmadan önce yılda bir kez balata spreyi ile temizliğini yapın

sensörün yeri hava filtre kutusunun girişinde

Hocam merhaba. Bu sorun bendede var. Araca asildigimda boguluyor yavasliyor ve motor check lambasi yakiyor. Kontagi kapatip aciyorum.geciyor fakat cekis dusuyor. Ikigun sonrada ariza lambasi sonuyor. 2 kere oldu. Turbo vakum modulu degisti. Ve bu parca cikma takildi. Ama ilk zamanlarki cekisin yarisi yok araba yokus yukari yanliyordu. Simdi inildiyor. Bu parcadanmidir

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi