1.6 litre fiyatına 2 litrelik SUV

SsTeam

Yönetici
Türkiye otomotiv pazarının Uzakdoğulu oyuncularından SsangYong, büyümeye devam ediyor.

2 litrelik dizel motorlu Korando'yu 1.6 litre fiyatına satan marka, ayrıca 10 bin kilometrelik yakıtı da hediye ediyor.

Türkiye, otomotivden alınan vergilerle dünya liginde her yıl şampiyonluğa oynuyor. Son dönemde iyice artırılan ÖTV oranlarıyla birlikte 1.6 litrenin üzerinde motor hacmine sahip otomobillerin fiyatları iki katına çıkmış oluyor.

Hal böyle olunca da sürüş sırasında daha az keyif veren küçük hacimli motorlar, toplam satışlarda yüzde 90 gibi ezici bir üstünlüğe ulaşıyor. Son dönemin modası alan SUV ve crossover modellerde bile bu rahatlıkla gözlemleniyor.

Pazar payını yüzde 12-13'lere kadar çıkaran bu sınıfta, en fazla satışı 1.6 litreye kadar olan modellere gerçekleştiriyor.

Fiyat iki katına çıkıyor

1.5 litrelik bir kompakt SUV'nin fiyatı 50-55 bin liradan başlarken aynı modelin 2 litrelik motor seçeneğinde fiyat 100 bin lirayı buluyor. Fakat bu durumun önüne geçmek isteyen markalar da var. Güney Koreli üretici SsangYong, Korando modeliyle adeta pazardaki fiyatlandırma standartlarını alt üst ediyor.

1954 yılından beri otomobil üretimi yapan marka, ilk SUV modelini 1988'de Korando ismiyle piyasaya sürdü. Markanın Türkiye Distribütörü Şahsuvaroğlu Dış Ticaret'in Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu, yenilenen Korando ile tüketicilere 1.6 litre fiyatına 2 litrelik bir SUV sunduklarını söyledi.

Türkiye'de 4 modelle satış yaptıklarını hatırlatan Şahsuvaroğlu, "Tüm araçlarımız Euro-5 motora sahip ve yakıt ekonomisi en üst seviyede. Örneğin 175 beygir güç üreten 2.0 litre motora sahip Korando modelimizin yakıt tüketimi şehirdışında sadece 5.1 Litre" dedi.

2 dönem boyunca MTV'yi ödüyor

Korando ile satış fiyatında da iddialı olduklarının altını çizen Şahsuvaroğlu, şöyle devam etti: "Aracın fiyatı 63 bin 450 lira. Yani 1,6 litre fiyatına satılıyor. Ayrıca aralık ayı boyunca Korando'yu çok cazip hale getirdik. Bu kapsamda 30 bin liraya 18 ay 0 faizli kredi sağlıyoruz.

2010'da kurduğumuz SsangYong Finans ile 20 dakikada kredi veriyoruz. Ayrıca 2 dönem MTV bandrol ücretini ödüyor ve 2 bin lira yani yaklaşık 10 bin kilometrelik yakıt hediye ediyoruz. Öte yandan SsangYong modellerinden herhangi birini satın almak isteyenler, bayide yapacakları sözleşmeyle 4 sene içinde aldıkları aracı satmaya veya yeni bir modelle değiştirmeye karar verdikleri zaman, aracını ikinci el olarak getirerek parasını 3 iş günü içinde alabiliyor."

Hedef 2013'te yüzde 50 büyümek

Türkiye pazarına girdikleri 2007 yılından bu yana sürekli büyüdüklerini ifade eden Yunus Şahsuvaroğlu, "2013 yılında bu dikey grafiği daha da büyüterek bu yıla oranla yüzde 50 gibi bir büyüme kaydetmek istiyoruz. Son 5 yılda yaptığımız yatırım sadece tesis olarak 250 milyon dolardan fazla" dedi. Geçen yılı 1896 adetlik satışla tamamlayan SsangYong, 2012'nin ilk 11 ayında 1800 adedi yakaladı ve yılı 2011'in üzerinde tamamlamak için önemli bir adım attı.

42 bin liraya pick-up satıyor

Araçlar hakkında da bilgi veren Şahsuvaroğlu, diğer SUV model olan Rexton W'yi 79 bin 500 lira, pick-up model Korando Sports'u ise 42 bin 100 liradan sattıklarını söyledi. Yeni MPV modeli olan Rodius ile iddialı olduklarını ifade eden Şahsuvaroğlu, 155 beygirlik dizel motoru ve Mercedes-Benz imzalı 5 ileri otomatik şanzımanıyla aracın 7.6 litrelik ortalama tüketim vadettiğini kaydetti. Aracın fiyatı 79 bin liradan başlıyor.
 

Üst