Kayıt ol

Forum'umuzdan Daha Etkili Yararlanmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye olmak için Üye Formunu doldurmanız yeterlidir.Üye olduysanız ve şifrenizi kaybettiyseniz Şifremi Kaybettim adresini kullanabilir , Yada Daha Farklı Sorunlar İçin Site Yetkilisi ile İletişime Geçebilirsiniz...

Follow us on Facebook Follow us on Twitter Linked In Flickr Watch us on YouTube My Space Blogger
+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
18 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Aracın devrinin geç düşmesi!

fatih01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesajları
    78
    Konuları
    12
    İsim Soyisim
    Fatih Mehmet Soysal
    Kan Grubu
    A Rh+
    Aldigi Begeni
    80
    Begendikleri
    27
    Meslek
    Öğretmen
    Aracı
    2013 Korando C Mt

Aracın devrinin geç düşmesi!

Arkadaşlar aracı biraz sıkıştırıp devirli kullandığım zaman,ayağımı gaz pedalından çekip debriyaja bastığımda arabanın devri bir müddet düşmüyor.Bu durum sürüş konforunu çok düşürüyor.Bununla bir ilgiisi var mı bilmiyorum ama düşük devirde ayağımı gazdan çektiğim zaman da araba bazen silkeliyor.Yetkili serviste bu durumu ustaya sorduğumda kendinden emin bir şekilde turboya yağ kaçıyor olabileceğini söyledi.Ben ayağımı çeksemde turbo motora yağ üflediği için devir bir müddet düşmüyormuş.
    Sizin başınıza böyle bir durum geldimi?Turbo motora yağ üfler mi?Benim aracın sorunu tam olarak ne olabilir?

nej
    nej çevrimdışı
    nej - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesajları
    5
    Konuları
    1
    NEJDI SEN
    Kan Grubu
    AB Rh+
    Aldigi Begeni
    2
    Begendikleri
    0
    Meslek
    MEKATRONIK
    Aracı
    KORANDO C 2011

Cevap: Aracın devrinin geç düşmesi!

MERHABALAR FATIH BEY

BU DURUMU KENDI ARACIMDA BENDE YASADIM KONU ILE ILGILI BAKIM ICIN SERVISE GITTIGIMDE SORACAKTIM AMA KISMET OLMADI.BLOK PATLAYINCA SORAMADIM.

ANCAK SIZE RENAULT LAGUNA 1.9 DCI 120HP ARACIMLA YASADIGIM BENZER BIR SORUNU AKTARMAK ISTERIM

ADANA GISELERINDEN CIKMAK UZEREYDIM VITESI BOSA ALDIM YAVASLADIM DEVIR SAATI 2500rpm-4000 rpm arasinda ezmeye basladi .bir anda 5000rpm e dayandi araci vitese alip bogdurarak stop ettim.sonrasinda tekrardan calistirdim birkac saniye normal di hemen sonradinda ibre tam tur atti yani 6000 rpm in uzerine cikti yine vitesle stop ettirdim.ancak pistonun 1 erimisti.akabinde adanad amotor yaptirdim yoluma devam ettim .

bu konu hakkinda umarim benim yasadigim gibi bir sorun yasamazsiniz tedbirli olmakta fayda var .

Mesajları
    78
    Konuları
    12
    İsim Soyisim
    Fatih Mehmet Soysal
    Kan Grubu
    A Rh+
    Aldigi Begeni
    80
    Begendikleri
    27
    Meslek
    Öğretmen
    Aracı
    2013 Korando C Mt

Öncelikle çok geçmiş olsun.Yaşadığımız sıkıntılar benzer mi bilemiyorum ama turboya bir bakım yaptırmak artık farz oldu.Nedendir bilinmez ama servisler rutin bakımların içine turbo bakımını almıyorlar.Serviste ustaya durumu izah etmeme rağmen "madem öyle turboya da bir bakalım demedi adam".Turboyu elimize almamızı bekliyorlar belli ki.Öylesi daha karlı herhalde.Cevap için teşekkürler.

Enes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesajları
    95
    Konuları
    5
    Mustafa Aydeniz
    Kan Grubu
    AB Rh+
    Aldigi Begeni
    44
    Begendikleri
    44
    Meslek
    selbest
    Aracı
    Ssang yong

dizel motorların ölümcül sorunu turbo resim paylaşmak isterdim ama elimde şuan yok
    sorun şu turbonun içinde bulunan bilyaların soğutulması ve yağlanması için motor yagı turbonun içinden dolaşıyor yağın turbonun keçesi veya çonta diyelim patladığı zaman turbo motor yağını direk motorun yanma odalarına yani silindirlerin içine basıyor şansınız varsa boğdurarak istop eder ama genelde istop etmez ve yağ bitinceye kadar motor ya patlar yüksek devirden dolayı yada yatak sarar istop etmemesinin sebebi mazot yag karışımı ve dizel motorun kendinden yanma özelliği nadir görünen bi durum eğer şüpheniz varsa ya yeni turbo yada turbo tamiratı tamirat genelde tavsiye edilmiyor ustalar tarafından
    belirti devir geç düşüyor demişsiniz o esnada eksozden genelde beyaz duman atar

Enes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesajları
    95
    Konuları
    5
    Mustafa Aydeniz
    Kan Grubu
    AB Rh+
    Aldigi Begeni
    44
    Begendikleri
    44
    Meslek
    selbest
    Aracı
    Ssang yong

Fatih bey sizi korkutmaş olmıyayım turbo genelde bilayar arızalanır ve ses yapar o yüzden yenisi ile değişir benim anlattığım keçe durumu nadır olan arızadır ustalar niye bakıma almıyor çünkü turbonun bakım yapma şansı yok şüpheniz varsa ya sırf turbo işi yapan bi ustaya bilya keçe bakım yaptırırsınız bunun pek sağlıklı olduğu söylenmiyor yada yeni bi turbo taktırırsınız keçe olayı olursa motoru yeme riski var inşallah tez zamanda çözülür sorununuz

Mesajları
    78
    Konuları
    12
    İsim Soyisim
    Fatih Mehmet Soysal
    Kan Grubu
    A Rh+
    Aldigi Begeni
    80
    Begendikleri
    27
    Meslek
    Öğretmen
    Aracı
    2013 Korando C Mt

Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler Enes Bey.Anlattıklarınızdan sonra kafamda bir şeyler oturmaya başladı.Turbo konusunda ben de biraz araştırma yaptığımda turbonun aslında anlatıldığı kadar korkutucu bir şey olmadığını,turbonun da uzun ömürlü olması için bakımlarının yapılması gerektiğini,şayet bozulsa dahi bazı durumlarda artık tamirinin mümkün olduğu söyleniyor.Keza yetkili servisler de artık turboyu değiştirmek yerine turbo işi ile uğraşan ustalarla anlaşarak onlara tamire gönderdiklerini ve tamiri yapılan turbonun yenisiyle değişimi yapılmış gibi gösterebildiklerini öğrendim.Yani bu turbo işi çok su kaldırır bir konu.

pulcet34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesajları
    54
    Konuları
    5
    İsim Soyisim
    Orhan Yılmaz
    Kan Grubu
    A Rh+
    Aldigi Begeni
    45
    Begendikleri
    48
    Meslek
    Pazarlama
    Aracı
    2007 Jeep Grand Cherokee Overland

Alıntı fatih01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar aracı biraz sıkıştırıp devirli kullandığım zaman,ayağımı gaz pedalından çekip debriyaja bastığımda arabanın devri bir müddet düşmüyor.Bu durum sürüş konforunu çok düşürüyor.Bununla bir ilgiisi var mı bilmiyorum ama düşük devirde ayağımı gazdan çektiğim zaman da araba bazen silkeliyor.Yetkili serviste bu durumu ustaya sorduğumda kendinden emin bir şekilde turboya yağ kaçıyor olabileceğini söyledi.Ben ayağımı çeksemde turbo motora yağ üflediği için devir bir müddet düşmüyormuş.
    Sizin başınıza böyle bir durum geldimi?Turbo motora yağ üfler mi?Benim aracın sorunu tam olarak ne olabilir?
    Merhaba konu ile ilgili olabilir diye düşündüğüm bir video var ama inşallah olayın başındasınızdır.

fatih01 bunu beğendi.

OssO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesajları
    51
    Konuları
    7
    İsim Soyisim
    Osman G
    Kan Grubu
    B Rh+
    Aldigi Begeni
    19
    Begendikleri
    15
    Meslek
    Öğretmen
    Aracı
    2011 Korando C

Bende de benzer durum oldu. Hava filtresine değiştirince düzeldi.

Mesajları
    78
    Konuları
    12
    İsim Soyisim
    Fatih Mehmet Soysal
    Kan Grubu
    A Rh+
    Aldigi Begeni
    80
    Begendikleri
    27
    Meslek
    Öğretmen
    Aracı
    2013 Korando C Mt

Alıntı OssO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende de benzer durum oldu. Hava filtresine değiştirince düzeldi.
    Hava filtresi değiştikten sonra da durum değişmedi.Yukarıda da söylediğim gibi arabayı biraz sıkıştırdığım zaman yapıyor.Tahminim turbo zorlandığı zaman nüksediyor.

TA-1024 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

OssO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mesajları
    51
    Konuları
    7
    İsim Soyisim
    Osman G
    Kan Grubu
    B Rh+
    Aldigi Begeni
    19
    Begendikleri
    15
    Meslek
    Öğretmen
    Aracı
    2011 Korando C

Çözüme ulaştığınızda bizi de bilgilendirin lütfen. Benimki hava filtresi değişmesinden sonra daha olmadı. Umarım sende masrafsız olarak çözüme kavusturursun. Hava akış metresinide bir açın temizleyin. Ben filtre değiştirirken oraya da baktım üfledim) biraz.

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Tüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:52.